Ara ararauna

Co říká encyklopedie:

Ara ararauna je velký papoušek z rodu Ara.
Dorůstá 76-86 cm a váží 900-1300 g. Je velmi výrazně zbarven. Celou přední část těla má žlutou, zadní modrou a na hlavě má kolem očí velkou lysinu. Zobák je velmi mohutný, svrchní část je hákovitě zahnutá, spodní část je značně pohyblivá.
Potrava: Požírá plody, ořechy a i kokosové ořechy. Za potravou létá až 25 km daleko. 
Hnízdí v dutinách stromů a snáší 2 vejce. Mláďata se líhnou holá a slepá a peří jim  naroste po 10  týdnech. Všichni arové jsou dlouhověcí ptáci, v zajetí se dožívají více než 50 let.

 

Ara ararauna je jedním z 16-ti žijících druhů arů a patří jednoznačně mezi nejoblíbenější. Svoji oblibu mezi chovateli si získal především díky  krásnému zbarvení a své povaze. Je výborným mazlíčkem, je velice inteligentní, snadno se naučí mluvit. Není však určen pro začínající chovatele. Jeho chov si již vyžaduje určité znalosti a hlavně zkušenosti. Pokud totiž není všem jeho potřebám vyhověno, mohou nastat různé problémy o kterých se zmíním ještě později.
Ara ararauna je velmi aktivní papoušek. Proto je nutné mu v zajetí poskytnout dostatečné prostornou klec. Jako u mnoha dalších papoušků i u něj platí pravidlo, že by ve své kleci měl být schopen roztáhnout naplno křídla a nedotýkat se při tom ani na jedné straně stěn. Jeho rozpětí křídel dosahuje kolem 90 cm. Klec by tedy měla mít například následující rozměry: 150 cm na šířku i na délku a 200cm na výšku. Samozřejmě platí, že čím je klec větší, tím lepší. Konstrukce klece musí být samozřejmě dostatečně silná, protože málokterý materiál dokáže silnému zobáku ary odolat. Mnohdy je třeba také použít visací zámek nebo zdvojené zamykání kvůli tomu, aby se důmyslnému arovi nepodařilo uniknout z klece. Rádi si také dopřejí koupel nebo se nechají rosit. Pak je třeba zajistit rychlé uschnutí peří, například ve vytopené místnosti nebo na přímém slunci, abychom předešli nachlazení. Arové jsou velice obratní letci.
Ručně dokrmené mládě ary ararauny je velice přizpůsobivé a snadno si zvyká na nové lidi. V pozdějším věku je to již větší problém. Proto je vhodné tohoto papouška hned od mala přivykat na různé druhy situací, na které by měl být pro život připraven. Aby byl zvyklý na veterinární prohlídky, jízdu autem, návštěvy známých atd. Již od útlého věku jsou velmi hraví a mají potřebu neustále něco okusovat. V jeho kleci by proto měl být vždy dostatek hraček, kousků dřeva nebo čerstvých čistých větviček. Nikdy byste jej neměli nechávat doma mimo klec bez dozoru. V každém bytě na něj číhá řada nebezpečí ve formě jedovatých látek nebo nebezpečných předmětů.
Krmná dávka by se měla skládat ze stejných položek jako u ostatních arů, z různých semen a bohaté nabídky ovoce a zeleniny. Z ovoce můžeme arovi nabídnout opravdu širokou škálu druhů. Od snadno dostupných jablek, pomerančů, třešní a hrušek až po mango nebo papáju. Dále si ara rád smlsne na mandlích nebo pistáciích a různých druzích ořechů. Nedoporučuje se podávat arašídy, čokoládu nebo cokoliv co obsahuje kofein. Poměr semen a ovoce by měl být zhruba vyrovnaný, takže jedna dávka by měla obsahovat zhruba půl šálku semen a půl šálku ovoce. Ani ruční dokrmování ary ararauny není zrovna jednoduché. Vyžaduje ve stravě totiž vysoký obsah tuků a proteinů. Do krmné kaše se proto často přimíchává malé množství arašídového másla nebo mletá slunečnice.

Naše zkušenosti:

 
Našeho Aru jsme si přivezli na začátku srpna 2012 jako již ročního ochočeného papouška. Přestože jsme k němu dostali i velikou a prostornou klec, je náš Krákora téměř neustále mimo klec a pohybuje se s námi po domě.
U Krákory bohužel neznáme pohlaví, ale je zajímavé, že miluje chlapy a od žen se drží dál. Nejvíce miluje našeho taťku a bratra, se kterými se dokáže do nekonečna mazlit a schovávat si je pod křídla. Bratrovi dokonce šeptá do ucha. K ženským přiletí jen když mu už nic jiného nezbývá, takže když si chci Krákoru trochu užít, musím s ním být v místnosti sama. Trochu nefér ne?:)
I když jsme Krákoru pořídili od jeho původního majitele, který si ho ručně dokrmoval a proto na něj byl Krákora zvyklý, velmi rychle si zvykl na nové prostředí. Je to náš malý komik, který se snaží zopakovat vše co slyší. Nejlépemu jdou slova jako : " Krákora, hovno, Noooo, Lora, bla bla a také krká jako Barny za seriálu Simpsnovi.
Co se potravy týče, dostává Krákora směsi zrní a ořechů pro velké papoušky, které objednáváme na internetu (epapousek.cz), nejvíce miluje banán a sušené feferonky. Občas také dostane piškot nebo burák, ale to jen s mírou, protože buráky jsou hodně tučné a piškoty obsahují hodně cukru.
Na příští léto začínáme budovat velkou venkovní voliéru, aby se Krákora mohl také pořádně slunit. Do budoucna přemýšlíme o pořízení dalšího ary.