Lama krotká

Co říká encyklopedie:

Lama je vysoké robustní zvíře, dosahující výšky 110 až 150 cm a hmotnosti 130 až 155 kg. Uši jsou dlouhé, obličej je ze srsti, nosní část je dlouhá, rovná, špička nosu je okrouhlá. Hřbet je plochý od plece až po záď, ocas se stáčí nahoru a na hřbet. Lamy se poněkud liší podle místa rozšíření hustoty srsti a podle její barvy.
Rozlišují se dva typy: Chaku a Qara. Většina (70 - 80 %) andských lam patří k typu Qara (zvaná také bezvlnná lama), který je charakterizován holým obličejem a nízkou srstí. Méně obvyklý je typ Chaku (vlnatá lama), který jak název naznačuje, produkuje víc vlákna a má čelo a uši porostlé srstí. Vyskytují se však také kříženci mezi těmito typy.
Lama je cenným zdrojem masa a vlákna. Maso je libové, červené barvy, nemramorované, jateční výtěžnost je 60 %. Kůže se hodí k výrobě sandálů, bot a vaků. Poskytuje asi 2 kg srsti ročně. Vlákno, které se vyskytuje ve škále od bílé po černou, je dlouhé a hrubé.
Všechny lamy jsou otužilá a nenáročná zvířata, více než zima jim vadí letní vedra. Chovají se celoročně v travnatých výbězích s ubikací v párech nebo skupinách s jedním dospělým samcem a několika samicemi. 

 

Velikost výběhu a ustájení
Pro pár zvířat nebo menší skupinku postačuje výběh 150-200 m2. Samozřejmě čím bude výběh větší tím lépe. Vzrostlé stromy ve výběhu poskytují lamám v létě příjemný chládek k odpočinku, musíme je však ochránit proti okousání. Výška plotu pro guanaka a lamy krotké je okolo 140-160 cm, pro alpaky postačuje 90-120 cm vysoké oplocení. Na výběh navazuje suchá stáj vybavená alespoň jedním kotcem, kam budeme moci odstavit v případě potřeby rodící samici, mládě nebo nemocné zvíře. Uvnitř umístíme jesle na seno a v zimě jim nasteleme vyšší vrstvu suché slámy. Lamy si samy najdou místa, kde budou pravidelně odkládat trus, tato vlastnost velmi usnadňuje úklid výběhu. 
Lamy a mláďata
Lamy jsou březí 10-11 měsíců, samice rodí jediné mládě. S odchovem mláďat lam nebývají obvykle žádné potíže. Pouze za krajně nepříznivého počasí můžeme matku s mládětem ponechat několik dnů zavřené ve stáji. Mláďata se brzy po porodu sama postaví a mohou následovat matku. Do čtrnácti dnů začínají přijímat pevnou stravu, ale matka je kojí přes 4 měsíce. Pohlavně dospívají v jednom až dvou letech, v tomto věku odstavujeme mláďata, aby nedošlo k nežádoucímu napáření samiček chovným samcem a napadání mladých samečků. Mláďata můžeme připouštět po dosažení plné tělesné vyspělosti po druhém roce života.
Krmení lam
Na krmení se podává v letním období zelené krmení (luční tráva, jetelotravní směsky, vojtěška...). Neustále musí mít k dispozici seno, je vhodné část zeleného krmení ním nahradit i v letním období. Dále se celoročně podávají větve listnatých stromů a keřů (vrba, dub, bříza, habr, ovocné stromy neošetřené postřiky...) s kůrou, listy a pupeny. Tato krmná dávka se doplňuje zrninami nebo kompletními granulovanými směsmi pro přežvýkavce. Jako přídavek lze podávat mrkev, krmnou řepu, jablka a v menší míře i ostatní druhy listové a kořenové zeleniny. Z vitamínově minerálních přípravků se přidávají směsi určené pro skot nebo ovce. Seno by měli mít k dispozici po celý den, zelené krmení podáváme ve dvou denních dávkách, větve, jadrnná krmiva a ostatní přídavky dáváme jednou denně. Čistou vodu musí mít neustále k dispozici.

Zdroj: www.biolib.cz

Naše zkušenosti:

Na naší farmě máme jednoho lamáka Willíka. Willík je velmi hodný, i když trochu svéhlavý, ale to k lamám patří.
Willíka jsme si přivezli jako 9ti měsíční mládě a velmi rychle si na nás zvykl a nechal se snadno ochočit. Někdy dělá drahoty, ale za kyblíček ovsa nebo speciálních granulí pro lamy, je schopen udělat téměř cokoliv. 
Willík se většinu dne pase, také dostává ovoce, zeleninu, oves a granule pro lamy.
Lamy jsou překrásná zvířata s úžasnou hustou a jemnou srstí. Doufám, že jednou lamou neskončíme a časem pořídíme Willíkovi nevěstu.

V prosinci roku 2012 jsme našemu Wilíčkovi pořídili nevěstu Máju.