Pštros emu
V zimě roku 2013 k naší radosti dospěla samička Emu, začala výrazně bubnovat a my jsme se těšili na první snůšku. Avšak naši radost z bubnování bohužel nesdíleli naši sousedé, a proto jsme se museli s našimi pštrosíky rozloučit. Navíc dospělí pštrosi potřebují veliký výběh a protože náš pozemek bohužel není nafukovací rozhodli jsme se pštrosíky prodat paní, která jim umožnila obrovský výběh, kde se určitě budou mít dobře. Kdybychom měli větší pozemek na samotě, určitě bych se k chovu pštrosů Emu vrátila. Jsou to velice zajímavá a téměř nenáročná zvířata, které je radost pozorovat.
Co říká encyklopedie
Emu hnědý (Dromaius novaehollandiae), česky někdy i emu australský je druh pštrosa a zároveň taky druhým největším nelétavým ptákem světa a největším původním ptákem Austrálie. Je také jediným žijícím druhem rodu Dromaius. Váží 20 - 55 kg, měří 150-190 cm.
Emuové jsou hojní na většině území Australského kontinentu, ale v Tasmánii byli vyhubeni. Jeho hejna můžou mít i desítky členů. Také se chovají ve farmových chovech, pro maso, olej a kůži.
Potrava v přírodě: jako všichni pštrosi jsou i emuové všežraví, rádi živí se především bobulemi a semeny.
Rozmnožování: Do společného hnízda snáší několik samic, inkubace cca 49-52 dnů. Na hnízdě sedí samec, který pak mláďata vodí. Mláďata jsou nekrmivá (nigifugní).
Nároky na chov: Jsou otužilí, stačí výběh a nevytápěná ubikace nebo podestlaný přístřešek.
Naše zkušenosti:
Jednoho dne nás osvítila myšlenka pořídit si pštrosa. To už si naše mamka klepala na čelo, ale i přesto jsme druhý den pro pštrosa vyrazili. Našeho prvního pštrosa Bohouše jsme koupili od jedné paní již ochočeného. Bohouš se nechá v klidu pohladit a žere z ruky. Občas se mu ale povede klovnout nás do prstu, nebo také třeba do ucha:) což někdy zabolí:). Druhého pštrosa, Irenku, jsme si dovezli teprve nedávno, ale i ona už začíná baštit z ruky, pohladit se ale ještě nenechá. U pštrosů Emu je těméř nemožné v mládí určit pohlaví (nepočítaje genetické testy z krve), pohlaví se dá určit v dospělosti (což je kolem druhého roku života) výrazným bubnováním v hrdle samice. Přesto ale věříme, že Bohoušek a Irenka budou pár:)
Naši pštrosi se rádi pasou, ale každý den dostávají jaště vařené bramory a granule pro pštrosy. Doufáme, že se někdy dočkáme pštrosích miminek :)